Минерали по време на бременността: функция, свойства и източници
Минерали по време на бременността: функция, свойства и източници
Минерали: какво представляват и функциите им
Микроелементите и минералите играят важна роля за здравето както на плода, така и на майката. Независимо от факта, че биологичните механизми на минералите не са напълно изучени, в действителност дефицитът на микроелементи по време на бременността може да доведе до анемия, хипертония, както и да предизвика спиране на растежа и развитието на бебето. По време на бременността – поради увеличените нужди, предизвикани от физиологичните промени – дефицитът на минерали е действително често срещано явление: ето защо снабдяване с достатъчно микроелементи (от храната или добавки) играе важна роля за безрисковата бременност и правилното развитие на плода [1.1].
Най-общо казано, минералите действат по разнообразни начини и са важни за поддържането на здравето на Вашето тяло. Вие ги приемате, когато консумирате храната, в която те се съдържат. През храносмилателната система впоследствие те се абсорбират във Вашето кръвообращение и останалите клетки и тъкани. Субстанцията, която се складира във Вашето тяло, след това се използва за подпомагането на правилното протичане на всички процеси в организма. От тях по в голяма степен зависи всеки съществен процес. Ето защо минералният баланс е изключитело важен. Минералите подобряват процесите във Вашите кости, мускули, сърце и мозък. Също така, минералите изграждат химични вещества, наречени ензими и хормони, които играят важна роля при много телесни функции, включително храносмилателната, имунната и репродуктивната системи. Тези незаменими хранителни вещества се съдържат в различни храни. Те се използват също и в медицинските изделия, лекарствата и добавките.
Има два вида минерали: макроминерали и микроминерали [1.2]. Вие имате нужда от по-големи количества макроминерали. Те включват калций, фосфор, магнезий, натрий, калий, хлор и сяра. Микроминералите са необходими само в по-малки количества. Те включват желязо, манган, мед, йод, цинк, кобалт, флуорид и селен [1.2].
Всички Ваши клетки разчитат на кислорода за получаването на енергия. Някои минерали помагат на тялото Ви да получи повече кислород [2.1]. Кои са те? Продължете надолу, за да разберете.
Желязото е компонент на протеина, наречен хемоглобин, чието предназначение е да пренася и регулира кислорода във Вашето кръвообращение [3.1].
Калцият подпомага контрола върху потока на кръвта, като контролира кои кръвоносни съдове да се свиват и разширяват и кога да правят това. Този процес позволява на тъканите, които се нуждаят от кислород през цялото време, да приемат повече богата на кислород кръв [4.1][5.1].
Медта допълва желязото в хемоглобина. След това този хемоглобин се използва за транспортирането на кислорода през Вашето тяло [6.1].
Цинкът се съдържа в тялото в малки количества (средно между 1,4 и 3 g [7.1] и е кофактор на редица важни ензими. В плазмата той се съединява с различни протеини и аминокиселини [7.2].
Макар че се съдържа в тялото в много малка концентрация (приблизително около 13 mg) [8.1], селенът е важен елемент, защото защитава целостта на клетъчната мембрана [9.1].
По време на бременността диетата сама по себе си не може да гарантира подходящата количество на минералите за майката и плода. Ето защо хранителната добавка е почти задължителен избор, за да се гарантира протичането на нормална бременност и да се доставят на бебето всички хранителни вещества, от които то се нуждае за правилното си развитие [10.1].
Според научни изследвания по време на бременността се увеличават нуждите от следните минерали: желязо (Fe), цинк (Zn), мед (Cu) и селен (Se) [10.2].
Минерали: видове и източници
Много храни съдържат минерали и повечето хора получават всички минерали, от които се нуждаят, от източници в своята диета. В някои случаи лекарите може да Ви препоръчат да вземате добавки от един или повече минерали. Това може да стане в случай че имате болести или нарушения, поради които имате нужда от по-големи количества от един или повече минерали от другите хора или поради които Вие трудно абсорбирате тези субстанции от храната, която приемате.
Ако имате определени медицински заболявания, високите нива на конкретни видове минерали могат да са опасни. Например хората с хронична бъбречна болест трябва да приемат по-малко храна с високо съдържание на калий [1.3]. Това се налага, защото Вашите бъбреци отстраняват допълнителния калий от кръвта Ви, а когато те са засегнати от болестта, те не могат да го отстраняват в достатъчна степен както преди [11.1]. Това може да бъде опасно и да доведе до сърдечен удар или дори смърт.
Тропическите плодове, включително банани, манго, ананас, маракуя са първокласен източник на минерали. Другите растителни източници включват зеленчуците, например карфиол, броколи и брюкселското зеле. Ядките, ракообразните животни и месото също съдържат много от тези незаменими хранителни вещества [12.1].
Във всекидневния живот излагането на минерали от източници от околната среда обикновено е безвредно. Някои от тях са радиоактивни, но са контролирани субстанции, които са предмет на множество регулации [13.1]. Ако Вашата работа Ви излага на риск за увреждане от радиоактивност, ще Ви бъде осигурено подходящо защитно облекло. Също така, Вашите периоди на излагане на тези субстанции ще бъдат възможно най-кратки.
Минерали: дневен прием по време на бременността
Хранителните нужди ще се различават незначително при всеки човек, но може да е от полза да се посочат препоръчителните ежедневни количества като ориентир. Например стандартното количество калций е 700 mg дневно за хора на възраст от 19 до 64 години [14.1]. Стойността за желязото е по-непостоянна. За мъжете над 18 години и жените над 50 години е препоръчително да приемат по 8,7 mg дневно, докато за жените от 18 до 49 години количеството е 14,8 mg дневно [15.1]. Важно е да се консумират правилните количества. Приемът на прекалено малки количества от тези елементи може да доведе до дефицит; приемът на прекалено големи количества може да увреди Вашето тяло.
Според ACOG (Американската колегия на акушер-гинеколозите - виж източниците), бременната жена трябва да има дневен прием на [16.1]:
- Желязо: 27 mg;
- Цинк: 11-12 mg;
- Селен: 70-80 μg;
- Мед: 1,5 или 2,0 mg.
Също така, според ACOG (Американската колегия на акушер-гинеколозите - виж източниците) по време на бременността дневният прием на минерали леко се увеличава [16.1]:
- Калций: 1000-1300 mg;
- Йод: 220 микрограма;
- Холин: 450 mg;
- Фолиева киселина: 600 микрограма.
Минерали: важни за развитието на Вашето бебе и други препоръки
По време на бременността са необходими множество минерали, които подпомагат правилното развитие на Вашето бебе. Прочетете надолу, за да разберете кои са някои от тях, както и дневните количества, които се препоръчват за бременните жени.
Калцият осигурява на Вашето бебе силни кости и зъби, както и здраво сърце, нерви и мускули. Препоръчителното дневно количество за бременни жени е 700 mg или 800 mg за бременните на възраст под 20 години. Първокласните източници на калций включват мляко и млечни продуки, смокини [14.2].
При бременни жени препоръчаното количество мед е 1,2 mg дневно. Той подпомага изграждането на сърцето, костите, нервната система, артериите и кръвоносните съдове на Вашето бебе. Не се изискват добавки, ако можете да си набавяте необходимите количества чрез храната. Мед се съдържа в зелената леща, ядките кашу и мангото [17.1].
Йодът регулира метаболизма на Вашето бебе и подпомага развитието на неговата нервна система. Вие ще имате нужда от 140 микрограма дневно. Той се съдържа в йодираната трапезна сол, рибата, водораслите, млякото и други млечни продукти [18.1]. Не са необходими добавки.
Дневно са необходими общо 14,8 mg желязо, за да се удовлетворят както Вашите нужди, така и нуждите на порастващото Ви бебе. Ако Вашият лекар Ви е предписал добавка, трябва да я вземате. Желязото изгражда кръвните клетки на Вашето бебе, доставя кислород до клетките – който е жизнено необходим за много функции – като изграждане на костите и зъбите на бебето. Той може да се получи чрез храни като говеждото месо, нахута, печения боб, баклата и люспите от трици [15.2].
Препоръчаното дневно количество магнезий е 270 mg. Няма нужда да вземате добавка. Той подпомага изграждането на здрави кости и зъби на Вашето бебе. Също така, той регулира нивата на инсулина и кръвната захар на бебето и изгражда и възстановява телесните тъкани. Негови източници са бразилския орех, спанака, бамята и варения кафяв ориз [19.1].
Фосфорът може да се набави от храни като сьомгата, боба млякото и хумуса[20.1]. Препоръчва се да приемате 500 mg дневно. Той подсилва костите и зъбите на Вашето бебе и развива кръвосъсирването и нормалния сърдечен ритъм.
Получаването на правилните количества от всички тези субстанции подпомага здравето и развитието на плода и предотвратява болестите. Ето защо, опитайте да включите разнообразни храни във Вашата диета, както и хранителни добавки, които се препоръчват по време на бременността, и Вашето бебе ще има правилните нива на всички минерали, от които се нуждае.